Ronilački klub „Sana“ iz Prijedora organizovao je ovog vikenda za svoje sugrađane besplatan probni zaron koji je nadgledao instruktor ronjenja. Na gradskoj plaži su se pojavili oni koji zaista vole ovaj sport. Kažu neprocjenjivo iskustvo. “Fino je biti s ronilačkom bocom na leđima i u odijelu, fin je osjećaj. Zanimalo me je i instruktor mi je objasnio kako se prazni maska pod vodom.

Pokazao mi je dva puta, a onda sam i sam uspio. I taj detalj je ostavio najveći utisak na mene”, kaže Danijel Hrvaćanin koji je bio među 20- tak uglavnom mlađih Prijedorčana koji su se odazvali pozivu kluba. U “Sani” se nadaju da će nekog istinski zainteresovati, da postane i pravi ronilac. Onim koji su došli pomogao je i instruktor ronjenja. Pitanja je naravno bezbroj, jer iskustvo ovog ronjenja je bitno drugačije od onog na dah. Prvo pravilo u ovakvom ronjenju je da se nikad ne roni sam.

”Svim zainteresovanim smo omogućili da osjete da probaju da na sebe obuku ronilačko odijelo, aparat , da zarone. Konkretno smo radili s njima vježbe,poput pražnjenja maski pod vodom. Odgovorili smo im i na neka pitanja vezana za ronjenje na dah, kako treba da se ponašaju, kao i kako da poštuju pravila ronjenja”, kaže Mirko Jandrić, instruktor ronjenja u RK “Sana” koji se ovim sportom bavi preko tri decenije. U RK “Sana” smatraju da je Prijedor zanimljiv roniocima. Jer, tu su, u okolini brojne lokacije za ronjenje. Osim Sane tu su i vještačka jezera. “ Tu je jezero u Ljubiji, u Tomašici, ono u Busnovima. Stoga Ronilački klub “Sana” pokušava da pomoviše ronilački sport.

Na način što pokušava da na Sani, na maloj dubini u potpuno bezbjednim uslovima, zainteresovani saznaju kako to izgleda roniti sa ronilačkom opremom.Ljudi rone na dah na tri, na šest metara, ali potpuno je drugačiji osjećaj roniti sa ronilačkom opremom kada na sebi imate 40 kilograma tereta,”kaže Dragan Zrnić, član UO RK “Sana”. Ovu aktivnost Ronilačkog kluba podržao je i grad Prijedor. Sretna lica moguće i budućih ronilaca su odgovor na dilemu da li je trebalo ovo organizovati ili ne. “Ronilački klub “Sana” je pored rekreativnog i sportskog ronjenja došao na ideju da napravi jednu ovakvu manifestaciju koja zaista ima veliki značaj za naše stanovništvo.

Oni su i društveno odgovorni, kroz saradnju sa TVSJ, pri spasavanju, pri nekim nepogodama koje se dešavaju u vanrednim okolnostima. I pored ovog rekreativnog dijela oni se bave i tim što je nama jako važno.”, rekao je Aleksandar Milješić, v.d. načelnika Odjeljenja za kulturu, međunarodnu saradnju, sport i nevladine organizacije. Besplatno probno ronjenje, je aktivnost u okviru „Prijedroskog ljeta 2023“ .

M.Z.