Još jedan sastanak semberskih poljoprivrednika i predstavnika resornog ministarstva. Vlada još kasni sa isplatama po osnovu štete zbog afričke kuge svinja. Ratari zahtijevaju da se proglasi elementarna nepogoda zbog suše. Kolika je šteta znaće se kada komisija uradi procjenu.

Niz problema, rješenja nema. Ranila ih nepravda, ubila ih suša i niska otkupna cijena prešnice, a dotuklo kašnjenje podsticaja. Poljoprivrednici ogorčeni, kažu, nadležni su gluvi i nijemi.

“Pojedinci uzimaju pare, ostali rade kako se snađu. Dajte i za dvije krave pa po pet KM. Neka cijeli svijet zna – dala Republika Srpska svima, a ne samo pojedincima”, rekli su poljoprivrednici.

Vlada je do sada za proizvodnju u ovoj godini isplatila, kažu nadležni, više od 25 miliona maraka. Na pitanje koliko duguje, pomoćnik ministra nije dao konkretan odgovor.

“Iz prošle godine imamo još dijela što se tiče kapitalnih investicija, i upravo je to jer smo išli da saniramo štetu od afričke kuge, do sada smo 24 miliona isplatiti za štetu od afričke kuge”, rekao je pomoćnik ministra za poljoprivredu Saša Lalić.

“To je bruka i sramota svih institucija koje nisu isplatile taj minimum, kad je bila eutanazija svi smo bili jednaki. Sad smo neki komercijalni neki ne, to nije u redu”, ističe Savo Bakajlić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika sela Semberije i Majevice.

Udruženje poljoprivrednika sela Semberije i Majevice jedino je pisalo nadležnim institucijama tražeći da se proglasi elementarna nepogoda zbog suše.

“Morate shvatiti da je u Semberiji jedna trećina kukuruza za silažu isječena i tu kolika je šteta se ne zna. Mi smo dali 5 dana roka da odgovore. Međutim, vidite da se gospodin Lalić mušica”, kaže Bakajlić, a Lalić odgovara:

“Vrijeme je teško, prilike su nepredvidive i pitanje je šta nas čeka do jeseni. U budućnosti ovakve sastanke će organizovati Ministarstvo kad se nama obrate proizvođači, a ne mi da idemo od lokalne zajednice do lokalne zajednie jer ovo ne dobija nikakav efekat.”

“Zato što to Ministarstvu ne štima. Mi ćemo od sutra vagati kukuruz i to je relevantan pokazatelj koliko smo mi u gubitku”, jasan je Bakajlić.

Šta je tropska žega uradila znaće se kada komisija procijeni štetu, a izgleda da se neće skoro znati šta nadležni rade kako bi zaštitili domaću proizvodnju..

“Danas se niko iz Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa nije pojavio, zaključak sa prošlog sastanka je bio da daju odgovore ko izdaje dozvole za uvoz poljoprivrednih proizvoda”, rekao je prvi čovjek Bijeljine Ljubiša Petrović.

“Mi sami povrtari pored teške proizvodnje imamo taj nekontrolisan uvoz – kažu da je slobodno”, jasan je povrtar iz Crnjelova Rade Kojić.

Za prošlogodišnju štetu od olujnog nevremena iz gradskog budžeta u Bijeljini izdvojeno je milion i 100 hiljada KM. Kada će iz republičke kase biti izdvojena sredstva za sanaciju štete od vremenskih nepogoda, poljoprivrednici za sada, kažu, nisu dobili odgovor.

(BN)