U preduzeću Drvna industrija “Sanica”, u istoimenom mjestu nadomak Ključa, pokrenut je pogon brente za rezanje trupaca, čime je nakon punih 12 godina oživljena proizvodnja u toj nekada respektabilnoj firmi.

“Mi smo hrabro odlučili da pokrenemo proces proizvodnje i u narednom periodu pokušaćemo u potpunosti oživjeti ovu firmu. Svjedoci smo da je pogon brente u funkciji, što je polazna osnova za sve naše druge planove”, kaže Haris Koljić, direktor preduzeća “Unsko-sanske šume”.

Prema njegovim riječima, urađena je i ekonomska studija prema kojoj bi u narednoj godini samo prihod od ovog pogona mogao iznositi između tri i pet miliona maraka. Zadovoljstvo pokretanjem proizvodnje izrazio je i Jasmin Musić, načelnik općine Ključ, istakavši kako je interes ove lokalne zajednice prije svega otvaranje novih radnih mjesta i ekonomsko jačanje.

Inače, vlasnik “Sanice” je Šumsko privredno društvo “Unsko-sanske šume”, koje gazduje cjelokupnim šumskim fondom na području ovog kantona.

Rukovodstvo tog privrednog društva formiralo je nedavno podružnicu pod nazivom Drvna industrija “Sanica”, koja će se primarno baviti drvoprerađivačkom proizvodnjom, te imati ravnopravan status sa ostalim podružnicama unutar firme.

“Mi se razvijamo u pravcu diverzifikacije naših proizvoda i usluga, a ono što nam nedostaje jesu prerađivački kapaciteti”, istakao je Koljić.

Prema njegovim riječima, pored brente, planiraju se još četiri asortimana proizvoda, pa će se u “Sanici” proizvoditi ogrevno drvo, drvna galanterija, pelet i biomasa.

Ranija tehnologija i starije mašine biće izbačeni iz upotrebe i u nekom momentu biće prodati putem licitacije, a u novoj podružnici bi se zaposlio dio radnika “Unsko-sanskih šuma” koji trenutno nije u dovoljnoj mjeri uposlen.

“Sve ovo nosi sa sobom i pogodnosti da će socijalne kategorije, inače naši tradicionalni kupci, penzioneri, različita udruženja, imati priliku da kupuju drvo koje je prerađeno, upakovano u palete ili na drugi način.

Također, na ovaj način moći ćemo preuzeti određenu količinu drveta, preraditi ga, povećati njegovu vrijednost i produžiti vijek trajanja”, izjavio je Koljić.

Na ovakav korak u “Unsko-sanskim šumama” su se odlučili i zbog toga jer se na njihovim lagerima nalaze velike količine neprodate sirovine, što je u posljednje vrijeme uzrokovalo ekonomske probleme u tom preduzeću.

DI “Sanica” je u prijeratnom periodu bila ekonomski motor razvoja ove varošice, a nakon više neuspješnih privatizacija u potpunosti je ugasila proizvodnju. Na zahtjev tadašnje Vlade USK, preduzeće “Unsko-sanske” šume kupilo je saničko preduzeće 2014. godine za dva miliona maraka.