Malo je gradova u Bosni i Hercegovini poput Sanskog Mosta, koji se mogu pohvaliti takvim bogatstvom voda i rijekama koje protiču kroz urbano područje. Međutim, naš odnos prema tim rijekama nikako nije u skladu s bogatstvom koje posjedujemo.

Rijeka Zdena je jedna od najznačajnijih rijeka za Sanski Most, jer se sam grad i veći broj naseljenih mjesta oko njega, snabdjevaju pitkom vodom za izvorišta.

Ranija istraživanja su pokazala kako se voda sa izvora Zdene akumulira na porstoru palanačkog i Jelašinovačkog polja, zbog čega je cijeli taj prostor potrebno i dalje štititi od eventualnog onečišćenja bilo kakve vrste, kaže Emir Trožić, hidrolog i dugogodišnji rukovodilac u JP „Vodovod i kanalizacija“, sada u penziji.

 

Iako na izvoru čista, u daljem dijelu svoga toka, zahvaljujući ljudskoj nebrizi, nemaru, nekulturi i javašluku, Zdena je pretvorena u golemi kolektor prepun svakojakog smeća i odbačenih stvari. Posebno ružna slika je u centru Sanskog Mosta, gdje se u samoj rijeci mogu vidjeti limenke od piva, odbačene flaše, automobilske gume, najlonske kese i ogromne količine drugih odbačenih predmeta.

Slika je to koja nimalo ne odgovara proklamovanom epitetu Sanskog Mosta kao ekološki čistog grada s građanima koji su osvješteni i štite životnu okolinu.

Jedno od mogućih rješenja za zaštitu Zdene moglo bi biti postavljanje mreža u samoj rijeci koje bi prikupljale otpad koji voda nosi, ali jedini istinski način kako da se Zdena zaštititi je strogo kažnjavanje nesavjesnih pojedinaca i promjena našeg odnosa prema prirodi.