Prije mjesec i po dana počela je nova školska godina. U Sindikatu obrazovanja, nauke i kulture Republike Srpske kažu da je, sa malo manje prvačića, broj đaka na nivou prošle godine. U ovom Sindikatu naglašavaju da su prosvjetni radnici sa svojim poznatim entuzijazmom krenuli u novi početak, dodajući da se ovoj važnoj društvenoj kategoriji mora obezbijediti dostojanstvo i sigurnost.
“U ovom periodu osnovna akativnost Sindikata vezana je za vraćanje dostojanstva prosvjetnim radnicima. Naravno, govorimo i o bezbjednosti prosvjetnih radnika odnosno svih zaposlenih u obrazovanju nauci i kulturi Republike Srpske, svjesni činjenice da je u prethodnom periodu bilo nekoliko ekscesa, da ih tako nazovem, u okruženju, ali kod nas srećom nije bilo takvih stvari. Bolje je preventivno djelovati nego da se poslije kajemo ako se nešto loše desi”, kaže Dragan Gnjatić, predsjednik sindikata obrazovanja, nauke i kulture Republike Srpske.
Dostojanstvo prosvjetnim radnicima vraća se i dostojanstvenom platom za važan i odgovoran posao kojim se bave. To je onaj najteži dio za dogovor, a ovih dana prosvjetare čekaju teški razgovori sa poslodavcem, odnosno Ministarstvom prosvjete i kulture Republike Srpske vezani za povećanje plate. U Sindikatu obrazovanja, nauke i kulture pojašnjavaju na čemu će insistirati u pregovorima sa Vladom. “Smatramo da prosvjetnom radniku moramo vratiti dostojanstvo.
Prosvjetni radnik i sada ima veliko dostojanstvo, ali moramo svi, kompletno društvo, pomoći da to bude na još većem nivou. Sindikat upravo na tome radi i u narednom periodu ćemo organizovati određene aktivnosti gdje ćemo jasno i precizno donijeti zaključke i naše aktivnosti bazirati na tome. Naravno, kontinuiran i stalani posao sindikata je da se bori za bolji i materijalni status ne samo ovaj socijalni, tako da ćemo u narednom periodu, u razumnom roku, imati zvanične pregovore sa Ministarstvom prosvjete i kulture, gdje ćemo tražiti povećanje plate i primanja za sve zaposlene. Tražićemo korekciju i ispravku određenih nelogičnosti u Zakonu o platama koji imamo i naravno realizaciju sporazuma o ispravljanju dugogodišnje nepravde vezane za izjednačavanje platnih koeficijenata radnika sa visokom stručnom spremom, koji rade u prosvjeti i kulturi, a imaju mnogo manju neto platu nego mnoge kolege u organima uprave”, ističe Gnjatić
U Sindikatu obrazovanja, nauke i kulture kažu da su svjesni teške situacije u kojoj se Republika Srpska nalazi i dodaju će se u pregovorima o povećanju plate prosvjetnim radnicima kretati u okvirima realnih mogućnosti. Prosvjetari ističu da optimizam baziraju na osnovu statističkih i ekonomskih podataka koje predstavnici vlasti iznose u javnost.
Kozarski / Prijedor 24