Smjena državnog ministra sigurnosti Nenada Nešića, uhapšenog i pritvorenog zbog sumnje u tešku korupciju, sve je izvjesnija.
Paralelno s podrškom smjeni ministra Nešića u javnosti se počinje sve više spekulisati i o mogućoj promjeni vlasti na državnom nivou – konkretno o izbacivanju SNSD-a iz igre. Navodno je plan već definiran, a pregovori bi, spekulira se, trebali biti održani već ove sedmice.
– Već uveliko razmišljamo o jednoj promjeni na državnom nivou, promjeni partnera i pokušaju da se nađe neka alternativa koja će BiH brže voditi ka Evropskoj uniji. Stvarno smo pokušali na sve načine, pokazalo se da to ne može – kazao je Predrag Kojović (NS), prenosi Federalna.
HDZ i Trojka matematički mogu imati drugog partnera iz RS-a, iz reda opozicije. Iz HDZ-a se nisu oglašavali, a na spomenute spekulacije reagirala je predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović (SNSD), kazavši da su “omiljena tema federalnih struktura smjene SNSD-ovih kadrova u institucijama BiH i da će se, svaki put kada to pokušaju da urade, to negativno odraziti na političku stabilnost u BiH”.
Kazala je kako “u Federaciji BiH i dalje vlada politička histerija kada je riječ o Republici Srpskoj i SNSD-u”.
– Njihova omiljena tema su Milorad Dodik i SNSD, da se uđe u određen okršaj, kao i da se prospe mržnja prema RS-u – rekla je Cvijanović.
Rekla je i da je “u Federaciji BiH uvijek omiljeno da se bave RS-om i najjačom partijom u tom entitetu – SNSD-om” i da “žele da uvedu još jednu nestabilnost u ono što se zove institucionalni život BiH”.
Smatra to pogrešnim “jer bi BiH u tom smislu i dalje stagnirala i bila u goroj poziciji s poremećenim odnosima”.
– Svaki put kada pokušate izbaciti najjaču partiju iz institucionalnog života, to će se negativno odraziti na političku stabilnost – rekla je Cvijanović, koja je i potpredsjednica SNSD-a.
Šef Kluba zastupnika opozicione SDA u Zastupničkom domu Parlamenta BiH Šerif Špago kazao je za Hayat.ba da je u ovom trenutku izvjesno da će SDA podržati smjenu Nešića sa pozicije ministra sigurnosti.
– Upozoravali smo od same kandidature da Nešić ima, najblaže rečeno, upitnu biografiju za obavljanje dužnosti ministra u najvažnijem resoru u Vijeću ministara Bosne i Hercegovine. Nažalost, Trojka je po svaku cijenu željela u vlast pa smo između ostalih nekompetentnih, osuđivanih i osumnjičenih ministara dobili gospodina Nešića za ministra sigurnosti, i ne samo glasovima zastupnika Trojke, nego izgleda i uticajem na određene agencije koje su u toku sigurnosnih provjera “kroz iglene uši provukle” Nešića za ministra. Danas imamo posipanje pepelom zastupnika Trojke i njihove izjave “da će sa zadovoljstvom” glasati za Nešićevu smjenu, iako su njihovi šefovi Nešića proglašavali za najboljeg ministra i pored toga što je ismijavao žrtve genocida – podsjeća Špago.
Sa žaljenjem konstatira da u Bosni i Hercegovini ne postoji institut vanrednih izbora.
– Jer je poslije silnih koruptivnih afera i namještanja tendera za kumove predsjednika pojedinih stranaka aktuelne većine, te potpunog zastoja BiH na EU i NATO putu, jedino logično rješenje bilo da ovo Vijeće ministara podnese ostavke i da dođe do novih izbora.
Ali imajući u vidu ova zakonska ograničenja, nisam siguran da može doći do preslagivanja postojeće i formiranja nove parlamentarne većine sa ovim odnosom snaga u PSBiH – navodi Špago.
Dodaje kako je izvjesnije da ćemo i naredne dvije godine gledati blokade, ucjene, sumnjivo trošenje budžetskog novca od postojećih političkih aktera.
U javnosti se spekulira i o eventualnom ulasku SDA u vlast na nivou BiH.
– Organi SDA do sada nisu razmatrali učešće u vlasti sa bilo kojom od sadašnjih stranaka većine, i naravno da će se po potrebi u narednom periodu donijeti odluke u najboljem interesu Bosne i Hercegovine – zaključio je Špago za Hayat.ba.
U Zastupničkom domu Parlamenta BiH opozicija iz RS-a ima potrebnu entitetsku većinu za donošenje odluka. U Domu naroda BiH opozicija iz RS-a ima dva delegata, HDZ tri, NiP jednog, pa bi za većinu bilo potrebno da se njoj priključe Zlatko Miletić i delegat HDZ-a 1990 Ilija Cvitanović.