Konačan datum za početak rada EES-a još nije određen. Sa svoje strane Komisija je usvojila prijedlog uredbe koja bi državama članicama omogućila progresivno uvođenje EES-a u razdoblju od šest mjeseci od datuma početka rada EES-a

Posljednje informacije koje govore o tomu kako bi do kraja godine mogao zaživjeti najavljivani sistem ulaska/izlaska (EES) za registraciju državljana zemalja izvan EU-a, a koji će od državljana zemalja koje su izvan EU-a tražiti biometrijske podatke, izazvale su, očekivano, i veliko zanimanje javnosti u BiH, a osobito među onim stanovnicima koji često prelaze granicu s Unijom, u ovom slučaju prema Republici Hrvatskoj.

Ali, prema informacijama koje je Večernji list dobio iz Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske, sustav se ne primjenjuje prema državljanima trećih zemalja ako imaju i državljanstvo države članice EU-a, a to znači ni prema državljanima Hrvatske u Bosni i Hercegovini.
Tehnički aspekti

Iz Službe za odnose s javnošću Ministarstva unutarnjih poslovna RH navode kako je sistem Entry/Exit (EES) tehnički već uspostavljen i spreman za primjenu, a njegovo aktiviranje na razini schengenskog prostora predviđeno je, prema najavama Evropske komisije, krajem 2025. godine.

U smislu njegove provedbe navode da, što se tiče faznog uvođenja sustava, provedba ovisi o odluci Evropske komisije.

– Plan faznog uvođenja bit će usklađen s europskim smjernicama, a precizna dinamika još nije formalno objavljena – naveli su iz MUP-a, potvrdivši kako je Entry/Exit sistem testiran na graničnim prijelazima Republike Hrvatske kako bi se osiguralo da svi tehnički aspekti i proceduralni protokoli budu u potpunosti operativni prije početka primjene. Policijski službenici za graničnu kontrolu prošli su, ističu, detaljnu obuku o korištenju sustava, uključujući tehničke i operativne aspekte novog načina obavljanja granične kontrole koji uključuje i obradu biometrijskih podataka. Hrvatska je stoga potpuno spremna za početak rada EES-a, ali konačan početak i način rada ovise o koordiniranoj odluci na razini Europske unije. Iz Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske naglašavaju i kako će provedba ovog sustava na svim vanjskim granicama Europske unije, uključujući kopnene, morske i zračne prijelaze, imati ključnu ulogu u praćenju ulazaka i izlazaka državljana trećih zemalja, čime će se značajno unaprijediti sigurnosni standardi te osigurati učinkovitija regulacija kratkotrajnog boravka.
Šta je tačno EES sistem koji će se koristiti za ulazak u Schengen

– Sistem se ne primjenjuje prema državljanima trećih zemalja ako imaju i državljanstvo države članice EU-a – objasnili su iz MUP-a.

Tehničke karakteristike govore o ključnom cilju i namjeri realizacije novog informatičkog sustava, a koji će biti važan alat u borbi protiv krađa identiteta.
Progresivno uvođenje

– Sistem ulaska/izlaska (EES) je automatizirani informatički sustav za registraciju državljana zemalja izvan EU-a, prilikom putovanja u svrhu kraćeg boravka, svaki put kada prijeđu vanjske granice bilo koje od 29 europskih zemalja koje koriste ovaj sustav. Za potrebe EES-a “državljanin zemlje izvan EU-a” je putnik koji nema državljanstvo bilo koje zemlje Europske unije ni državljanstvo Islanda, Lihtenštajna, Norveške ili Švicarske. “Kratki boravak” znači boravak u trajanju do 90 dana unutar bilo kojeg razdoblja od 180 dana, a razdoblje se računa kao jedno razdoblje za sve europske zemlje koje koriste EES – navode za Večernji list iz Izaslanstva Europske unije u BiH. Uvođenjem tehnologije EES će modernizirati upravljanje vanjskom granicom EU-a i postupno unaprijediti iskustvo za putnike prilikom ulaska u schengenski prostor. Unaprijeđene granične provjere, korištenje elektroničkih evidencija i biometrijskih podataka povećat će sigurnost. Osim toga, prikupljanje biometrijskih podataka doprinijet će borbi protiv krađa identiteta.

Konačan datum za početak rada EES-a još nije određen. Sa svoje strane Komisija je usvojila prijedlog uredbe koja bi državama članicama omogućila progresivno uvođenje EES-a u razdoblju od šest mjeseci od datuma početka rada EES-a. Takvo što svakako bi ostavilo mogućnost prilagodbe na specifičnosti koje sa sobom nosi primjena jednog takvog specijaliziranog sustava.