Direktorica Verlab Instituta Lejla Gurbeta Pokvić govorila je o Nacionalnom centru kompetencija za računarstvo visokih performansi Bosne i Hercegovine i šta će, to što je BiH postala dio mreže, značiti za domaće naučnike.
“Nacionalni centar kompetencija za računarstvo visokih performansi (HPC) u suštini predstavlja ključni korak ka povezivanju Bosne i Hercegovine sa evropskim tehnološkim ekosistemom. Ovo je veoma značajan projekt jer omogućava da naši studenti, istraživači, ali i industrija imaju pristup naprednoj računarskoj infrastrukturi koja im je do sada bila nedostupna ili je bila povezana s velikim izazovima, poput toga se moraju tražiti posebne ‘usluge’ ili poznavanja ljudi kako bi dobili pristup potrebnim računarima za svoja istraživanja. Sada smo dio mreže koja omogućava korištenje resursa u istraživačke svrhe ili napredne aktivnosti u privredi u okviru EURO HPC mreže”, objašnjava Gurbeta Pokvić.
Neophodnost ovoga se krije u tome da modeliranje i velika istraživanja zahtijevaju ogromne računarske kapacitete. Značaj ovog projekta za državu i nauku je višestruk. Prvo, on omogućava transfer znanja i razvoj vještina u oblasti naprednih tehnologija, što će imati direktan utjecaj na obrazovni sistem.
“Također, industrija će imati koristi jer će biti u mogućnosti koristiti ove resurse za razvoj proizvoda i usluga temeljenih na naprednim tehnologijama poput umjetne inteligencije, big data analize i drugih. Pored toga, u širem kontekstu, EU već aktivno razmatra izgradnju ‘AI tvornica’ koje se oslanjaju na superkompjutere, a ovaj centar može biti ključni element u integraciji BiH u te globalne inicijative. Na duže staze, ovakav centar može postati temelj za razvoj novih tehnologija, aplikacija i inovacija koje će unaprijediti privredu i društvo u BiH”, kazala je Gurbeta Pokvić.
Kako ističe za gradnju inovativnih usluga, ovo je i potencijalna prilika za dublju digitalizaciju i transformaciju sektora. Naime, kompanije koje se bave razvojem softverskih i tehnoloških usluga imat će pristup alatima koji im omogućavaju da stvaraju sofisticiranije proizvode, brže testiraju ideje i apliciraju nove tehnologije u stvarnim, visoko zahtjevnim uvjetima.
“Ovaj projekt predstavlja veliki iskorak u smislu izgradnje infrastrukture koja će omogućiti naučno-istraživačku zajednicu i industriju da u BiH razvijaju vrhunske tehnologije, čime se otvaraju brojne mogućnosti za konkurentnost na međunarodnoj sceni”, kazala je Gurbeta Pokvić.
Naglašava da programi podrške za korištenje tehnologija računarstva visoke performanse (HPC) provode se upravo kroz ovaj centar.
“On omogućava istraživačima, studentima i industriji da pristupe naprednim računalnim resursima, pružajući im potrebnu infrastrukturu i obuku za rad s tim tehnologijama. Na taj način, centar pomaže u lakšoj integraciji HPC-a u različite sektore, čime se potiču inovacije i poboljšava konkurentnost”, zaključuje Gurbeta Pokvić.
Radi se o projektu EUROCC4SEE kojeg direktno finansira tijelo Evropske unije koje se zove EURO HPC JOINT UNDERTAKING.