Đorđe Đurić, koji se zbog sankcija Sjedinjenih Američkih Država (SAD) povukao iz kompanija u Bosni i Hercegovini (BiH).

Đurić je na listu Kancelarije za kontrolu strane imovine Ministarstva finansija SAD-a (OFAC) stavljen 18. juna ove godine, kao i njegova kompanija Infinity International Group te njene kćerke firme Prointer ITSS, Kaldera Company, Infinity Media, K-2 Audio Services i Una Word Network.

Nakon toga je uslijedilo gašenje računa navedenih privrednih društava u komercijalnim bankama, a Đurićevo povlačenje iz biznisa u BiH najavili su iz grupacije Infinity.

Đurić je nepoznat u javnosti i nikada se nije oglašavao u vezi s poslovanjem njegovih kompanija. O njegovim planovima, nakon sankcija, jedino je govorio predsjednik uprave Infinityja Bojan Vujić.

Nakon sankcija uslijedila je promjena vlasništva nad sankcionisanim kompanijama u BiH, a podaci Agencije za privredne registre Srbije pokazuju da je Đurić takođe izašao i iz kompanija čiji je vlasnik bio u Srbiji.

Đurić je bio vlasnik privrednog društva za projektovanje izvođenja radova i nadzor Girtpro inženjeringa Beograd, a 20. juna Aleksandar Čolović je zatražio promjenu i da se upiše kao 100-odstotni vlasnik pomenutog društva. Registrator Registra privrednih subjekata koji vodi Agencija za privredne registre Srbije je 21. juna to i odobrio.

Girtpro inženjering bio je vlasnik kompanije Kaboss Pro iz Beograda, a Mihajlo Denčić je 8. avgusta ove godine zatražio da se upiše kao novi vlasnik, što je 9. avgusta i odobreno.

Kaboss Pro je većinski vlasnik Robe kuće Boska u Banjaluci (BiH) s udjelom od 88,64 odsto, nakon što je u julu prošle godine preuzeo 59,46 odsto akcija.

Boska je 2023. godinu završila s neto dobiti od 1,31 milion maraka i na kraju godine je imala akumuliranu, neraspoređenu, dobit od 5,31 milion KM, piše Bloomberg Adria.

(BN) Foto: Capital