Federacija bi uskoro mogla dobiti nove fabrike namjenske, odnosno vojne industrije.

Naime, federalane vlasti su pripremile plan širenja postojeće i pokretanja novih fabrika namjenske industrije koja je u velikom usponu, saznaje BiznisInfo.ba.

Tako da bi uskoro mogle biti otvorene nove fabrike u gradovima gdje dosad nije bilo ovakve proizvodnje.

Naime, poznato je da je namjenska industrija trenutno svijetla tačka razvoja naše privrede i jedna od rijetkih grana koja raste.

Osim toga, to je i oblast privrede čiji su proizvodi veoma traženi, prvenstveno zbog rata u Ukrajini, dok se mnoge druge grane proizvodnje suočavaju s padom potražnje na evropskom tržištu.

Naše firme posluju sve bolje, povećavaju proizvodnju, moderniziraju se te stiču snažne partnere, prvenstveno u zemljama NATO-a.

Kompanije iz Bosne i Hercegovine izvezle su u prvih deset mjeseci ove godine oružja i municije u vrijednosti od skoro 344 miliona maraka, prema podacima Agencije za statistiku BiH.

Ovo je čak 37,5 posto više u odnosu na isti period prošle godine, što pokazuje o kakvoj se ekspanziji radi. Najviše su se izvozile bombe, granate, torpeda, mine, rakete i slična vojna municija.

U tome prednjače firme poput Igmana, Pretisa, Ginexa ili bugojanskog Binasa koji je udvostručio broj radnika.

No, mnoge od njih već su blizi svojih kapaciteta a imaju i problema s pronalaskom dovoljnog broja uposlenika. Pogotovo što neke od njih, poput goraždanskog Ginexa, djeluju u industrijski razvijenim sredinama koje muči manjak radne snage. Pitanje je koliko će još radnika moći naći u svojim mjestima.

Stoga je plan da se, uz pomoć ovih preduzeća, koristeći njihovo znanje i logistiku, pokrene proizvodnja i u drugim gradovima gdje će možda biti lakše pronaći radnu snagu.

Time bi nastavio razvoj ove industrijske grane a ujedno bi se pomogao razvoj i zapošljavanje u tim sredinama.

Osim toga, i sami predstavnici kantonalnih i lokalnih zajednica širom FBiH već su više puta predlagali i tražili upravo ovakvo rješenje, odnosno iskazali su interes da se na njihovim područjima otvore ovakve fabrike. Tako da bi ovo zapravo bilo rješenje od opšteg interesa koje bi pomogli svi nivoi vlasti.

Ove tvornice imale bi osiguran plasman proizvoda jer bi iza njih stajala naša preduzeća koja razvijaju saradnju sa ozbiljnim partnerima širom svijeta.

Podsjetimo, primjera radi, da su Pretis i Binas ušli u partnerski odnos s američkom firmom Regulus Global koja će, osim pokretanja investicionog ciklusa, pomoći našim kompanijama da usklade svoje proizvode i procedure sa svjetskim standardima te im olakšati pristup tržištu, odnosno plasman robe prvenstveno partnerima unutar NATO-a.

U svakom slučaju, čini se da je uspon namjenske industrije u BiH tek počeo te da u narednom periodu slijede nove velike investicije.