Na stranicama Interpola nalaze se i bosanskohercegovački državljani, a ima ih više od 70.

Interpolove potjernice raspisuju se za kriminološki zanimljive osobe koje su porijeklom iz neke zemlje, ali su trenutno nedostupne vlastima iste. U Bosni i Hercegovini, Interpolova potjernica raspisana je za 74 osobe, a deset njih je najtraženijih, odnosno onih koji su od najvišeg sigurnosnog interesa.

Kako navode na Interpolovoj web stranici, “crvena obavijest je zahtjev za provođenje zakona širom svijeta da lociraju i privremeno uhapse osobu koja čeka na izručenje, predaju ili slične pravne radnje. Crvena obavijest nije međunarodna potjernica. Pojedince traži država članica koja je zatražila, ili međunarodni tribunal. Zemlje članice primjenjuju svoje zakone u odlučivanju da li će uhapsiti osobu. Većina crvenih obavještenja ograničena je samo na upotrebu za provođenje zakona.”

 

Interpol je tako raspisao “crvenu potjernicu” za Adelom Kabašem, zvanim Dasta (30) iz Sarajeva, osumnjičenim za ubistvo Mehmeda Ramića u pucnjavi u sarajevskom naselju Pofalići, koji je kako se navodi iste noći pobjegao u pravcu Crne Gore.

 

Još jedna “crvena potjernica”, raspisana je za Fikretom Zukićem, koji je bio borac u Siriji, pretpostavlja se na strani terorističke organizacije ISIL. On je, kako se navodi živio u selefijskom naselju u Gornjoj Maoči, da bi se potom preselio u Siriji. Pretpostavlja se da je tamo poveo svu porodicu, koja se kasnije pridružila terorističkom pokretu. Potjernica je raspisana zbog organiziranja terorističke grupe. Keserović Alija se također sumnjiči da je osnovao terorističku grupu, a osim njih i brojne druge osobe su pod sumnjom zbog koje je izdata Interpolova potjernica zbog terorističkih aktivnosti.

Osim njih, “crvene potjernice” izdate su i za osumnjičene za zločine protiv čovječnosti tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu, te se navode imena Vručinić Mirka, Adamović Zoran, Kolobara Ivica, Borjan Gojko, Muminović Elvir, te drugi. 

Punu listu osoba možete pročitati OVDJE.