Branko Ćopić, rođen je u mjestu Hašani u Bosanskoj Krajini, gdje je završio osnovnu školu. Učiteljsku školu pohađao je u Banja Luci, Delnicama i Sarajevu, da bi diplomirao na Filozofskom fakultetu u Beogradu na pedagogiji.

Manifestacija “Ćopićevim stazama djetinjstva”, koja je danas održana u Hašanima – rodnom mjestu Branka Ćopića, vrijedna je pažnje jer će podstaći mnoge, a prije svega mlade, da dođu na izvor stvaralaštva ovog književnika, iza koga je ostalo djelo veliko kao Grmeč, izjavila je pomoćnik ministra prosvjete i kulture Tanja Đaković.

“Ćopić je ostao upamćen kao jedan od najplodonosnijih i najprevođenijih bosanskih pisaca. Gotovo da ne postoji školska lektira u kojoj nije zastupljeno djelo Branka Ćopića”, rekla je Đakovićeva i dodala da ova manifestacija ima republički značaj i dugi kontinuitet održavanja.

Ona je istakla da je obaveza njegovati sjećanje na sva važna imena koja su obilježila kulturu, historiju i tradiciju.

“Jedno od takvih je ime Branka Ćopića koji je ostavio pečat u našoj književnosti i zato će manifestacija `Ćopićevim stazama djetinjstva` imati podršku Ministarstva prosvjete i kulture”, rekla je Đakovićeva.

Predsjednik Fondacije “Branko Ćopić” Banjaluka Mirjana Stojisavljević rekla je da se ove godine manifestacija održava na bini ispred spomen-kuće Ćopićevog ujaka Jandrije Novakovića koja je sjedište Fondacije.

“Ove godine manifestacija `Ćopićevim stazama djetinjstva` održava se u znaku 40 godina od Ćopićeve smrti i 75 godina od izlaska iz štampe `Ježeve kućice`”, navela je Stojisavljevićeva.

Prema njenim riječima, ove godine obilježava se i 40 godina postojanja Fondacije “Branko Ćopić”.

“U godini Ćopićeve smrti, Bogdanka Ilić Ćopić darovala je Fondaciju krupnom svotom novca i autorskim pravima na Ćopićeva djela u BiH. Tim sredstvima Fondacija se i danas održava”, rekla je Stojisavljevićeva, prenosi Srna.

Ona je navela da će manifestacija “Ćopićevim stazama djetinjstva” ostati u okrilju Fondacije.

“Manifestaciju ove godine održavamo na bini koja je začetak budućeg dječijeg pozorišta `Ježeva kućica`”, rekla je Stojisavljevićeva.

Anton Kasipović, koji je nagrađen za doprinos obnovi spomen-škole u Hašanima i pomoć ovom kraju u vrijeme mandata ministra prosvjete i kulture, rekao je da mu je drago što je dobio ovo priznanje jer je ogromno sve što se vezuje uz Branka Ćopića.

On je podsjetio da je prilikom prvog dolaska u Hašane zatekao ruševine i da je tada donesena odluka da se obnovi škola.

“I ministri u mandatima poslije mene su nastavili. Ovom kraju treba i dalje pomagati zbog ovih ljudi, a prije svega zbog Branka Ćopića”, naglasio je Kasipović.

Tošović je rekao da je u Hašanima danas ponovo nakon 2009. godine kada je u Gracu pokrenut projekat posvećen Ćopiću i istakao da mu je nagrada podstrek i potvrda da su na pravom putu i da projekat ima odjeka.

“Do sada je u Gracu održano devet simpozijuma posvećenih Branku Ćopiću i objavljeno devet zbornika”, naveo je Tošović.

Kustos Muzeja Jugoslavije Sara Sopić rekla je da je izložba “Ježeva kućica – izmišljanje boljeg svijeta” bila veoma uspješna i posjećena, te da je, zbog velikog inetresovanja, bila otvorena gotovo devet mjeseci.

“Dio izložbe odnosio se na priču `Ježeva kućica`, a drugi na život i djelo Branka Ćopića. Drago nam je što se za izložbu čulo i dalje od Beograda”, rekla je Sopićeva, koja je jedan od autora izložbe.

Prvu književnu nagradu dobio je 1938. godine. Tokom rata u Bosni i Hercegovini srušen je njegov spomenik u Bosanskoj Krupi, a njegova kuća u Hašanima spaljena.