Pura spada u tradicionalna jela Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Makedonije i Turske. Slično se jelo priprema diljem svijeta, a poznato je kao palenta, polenta ili kačamak, u Bosni i Hercegovini najčešće ga nazivamo pura.
Riječ kačamak dolazi iz turskog jezika, a znači kaša. Dok riječ palenta ili palenta dolazi iz latinskog jezika i označava svako oljušteno i zdrobljeno zrno.
Vjeruje se da su kačamak i palenta zapravo isto jelo, ali mnogi tvrde da su to zapravo dva različita jela.
Kako navode, razlika je u tome što se palenta pravi od kukuruznog griza ili žutog kukuruznog brašna, a kačamak od bijelog kukuruznog brašna.
Sastojci potrebni za pripremu su:
– 3 velike kutlače bijelog pirovog brašna,
– 1,5 l vode,
– sol po ukusu
– sir ili vrhnje
U veću posudu uliti 1,5 l vode, posoliti po ukusu i staviti na štednjak da prokuha.
U kipuću vodu dodajte brašno koje ne smijete miješati. Brašno treba ostati na površini vode kao šalica. U sredini posude s kuhačom napravite rupu i pustite da lagano kuha 20-30 minuta. Važno je da prilikom kuhanja ima dovoljno vode.
Kada brašno potpuno nestane s površine, tada se počinje miješati što je najbolje činiti drvenom kuhačom.
Na samom kraju površinu palente preliti kajmakom ili sirom.
Zdravstvene koristi
Palenta u svom sastavu sadrži prirodne masti, tj. karitenoide koji potiču sve bolji rad crijeva.
Također, odlična je za skidanje viška kilograma. Palenta smanjuje rizik od obolijevanja od raka što je jedna od blagodati koje pruža ljudskom organizmu.
Konzumiranje ovog zdravog obroka također donosi dobrobiti kada je u pitanju zdravlje srca i krvotoka, prenosi Krstarica.