Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na sjednici Glavnog odbora SDS, koja je održana u Bijeljini usvojena je Deklaracija te stranke povodom aktuelne političke situacije u Republici Srpskoj i BiH.

Tekst deklaracije SDS prenosimo u cjelosti:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Polazeći od činjenice da je Republika Srpska najveća pobjeda srpskog naroda u drugoj polovini 20 vijeka. Nastala je u miru kao izraz potrebe srpskog naroda da se politički samoorganizuje radi opstanka na vijekovnim ognjištima, pred naletom secesionizma u SR BiH. Usvajanjem nelegalnog i nelegitimnog Memoranduma o suverenosti BiH, tadašnja hrvatsko-muslimanska koalicija u Skupštini SR BiH, poništila je konstitutivnost srpskog naroda koji je bio prinuđen da brani svoju slobodu, suverenost, status konstitutivnog naroda, dostojanstvo i svoju budućnost.

Srpska demokratska stranka, kao jedina politička stranka starija od Republike Srpske, 24. oktobra 1991. godine utemeljila je Skupštinu srpskog naroda u BiH koja je politički artikulisala potrebe srpskog naroda i:

– 9. januara 1992. godine usvojila Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda BiH koja je 12. augusta 1992. preimenovana u Republiku Srpsku;

– 28. februara 1992. godine donijela je svoj Ustav;

FOTO: SDS
FOTO: SDS

Republika Srpska dobila je međunarodno priznanje Opštim okvirnim sporazumom za mir sklopljenim u Dejtonu, 21. novembra 1995. godine, i potpisanim u Parizu 14. decembra 1995. godine. Polazeći od odgovornosti koju Srpska demokratska stranka danas ima kao politički tvorac Republike Srpske i njenih državotvornih institucija, te svjesni vrlo teške političke, društvene i ekonomske krize u kojoj se Republika Srpska i srpski narod nalaze, Glavni odbor Srpske demokratske stranke, na sjednici održanoj 10. marta 2025. godine u Bijeljini, donosi Deklaraciju o zaštiti i očuvanju Republike Srpske.

1. Srpska demokratska stranka zalaže se za očuvanje institucija Republike Srpske, potvrđenih Dejtonskim mirovnim sporazumom i njihova stalna afirmacija predstavlja glavni prioritet u političkom djelovanju stranke u narednom periodu na svim nivoima.

2. Srpska demokratska stranka zalaže se za normalizaciju političke retorike i poziva sve političke aktere u BiH da iza sebe ostave politiku prošlosti, produbljivanja tenzija te da se okrenemo dijalogu za budućnost, uz međusobno uvažavanje i poštovanje, jer to žele i zaslužuju svi narodi i građani u Republici Srpskoj i BiH.

FOTO: SDS
FOTO: SDS

3. Srpska demokratska stranka poziva sve međunarode faktore na nepristrasan pristup u BiH, uz poštovanje Dejtonskog mirovnog sporazuma i međunarodog prava.

4. Srpska demokratska stranka smatra da, u uslovima duboke političke krize u Republici Srpskoj i BiH, ne treba ići u proces izmjene postojećeg Ustava Republike Srpske, kao njenog temelja, jer je za izmjene najvažnijeg pravnog akta neophodno obezbijediti stabilne društvene okolnosti uz širok društveni konsenzus, kao i referendumsko izjašnjavanje građana.

5. Srpska demokratska stranka smatra da je potrebna stvarna i suštinska, a ne formalna i demagoška borba protiv kriminala i korupcije. Zato je neophodna depolitizacija MUP-a i oslobađanje pravosuđa od političkih uticaja. Neophodno je hitno otpočinjanje krivičnih procesa za sve odgovorne, kao i oduzimanje nelegalno stečene imovine, i njihovo vraćanje u funkciju naroda. Sve to postići će se efikasnijom primjenom postojećeg ili donošenjem novog Zakona o ispitivanju porijekla imovine i Krivičnog zakonika Republike Srpske, kao i ostalih propisa koje je potrebno prilagoditi.

FOTO: SDS
FOTO: SDS

6. Srpska demokratska stranka oštro se protivi sve češćim najavama aktuelne vlasti vezanim za odobravanje ekspolatacije rijetkih ruda na području Republike Srpske, smatrajući da bi u postojećim uslovima visoke stope korupcije i nepostojanja studije koja bi negirala negativni uticaj na zdravlje ljudi, došlo do još većeg iseljavanja ljudi s prostora Republike Srpske i da bi poljoprivredni potencijal Republike Srpske bio uništen.

 

7. Srpska demokratska stranka se u punom kapaciteteu zalaže za očuvanje imovine Republike Srpske, poštujući Ustav Republike Srpske i anekse II, IV i VIII Dejtonskog mirovnog sporazuma, kojima je utvrđeno da su svojinski i obligacioni odnosi nadležnost entiteta, i time je riješeno pitanje imovine.

Podsjećamo da je nalogom supervizora za Brčko distrikt od 30. aprila 2009. godine, raspolaganje javnom imovinom prenijeto na institucije Brčko distrikta.

FOTO: SDS
FOTO: SDS

Naglašavamo da sva imovina koja je odlukama OHR-a pod zabranom raspolaganja može biti knjižena samo u skladu s Aneksom II DMS i po propisima entiteta, a Srpska demokratska stranka će svim svojim kapacitetima – pravno i u skladu s ustavnim nadležnostima – sačuvati imovinu Republike Srpske i u svom nastupu birati partnere koji prihvataju ove vrijednosti.

8. Srpska demokratska stranka opredijeljena je da u vremenu ubrzanog mijenjanja globalnih okolnosti, sve integracione procese i vojne saveze u kojima će učestvovati Republika Srpska treba koordinisati sa Republikom Srbijom, kao potpisnicom Dejtonskog mirovnog sporazuma. O eventualnom pitanju integracija, konačnu odluku mogu donijeti isključivo građani Republike Srpske na referendumu.

9. Srpska demokratska stranka zalaže se za nastavak evropskih integracija Republike Srpske i BiH, te će svoje politike prilagoditi usvajanju zakona koji će omogućiti brži put ka Evropskoj uniji.

10. Srpska demokratska stranka smatra da prosperitet Republike Srpske nije samo ekonomski napredak već i političko pitanje. Prirodna bogatstva kojima raspolaže su resursi koji, uz odgovorno upravljanje i raspolaganje, garantuju ekonomski napredak i oni moraju biti u funkciji stanovništva. Prirodni resursi Republike Srpske moraju biti zaštićeni od prodaje i zato treba donijeti Zakon o zaštiti i raspolaganju prirodnim resursima Republike Srpske i novi Zakon o koncesijama, onog trenutka kada u parlamentarnoj proceduri budemo imali kapacitet i mehanizam za njihovo donošenje.

11. Srpska demokratska stranka zalaže se za fiskalnu decentralizaciju, u skladu sa Evropskom poveljom o lokalnoj samoupravi, čime bi se omogućila pravednija raspodjela sredstava prikupljenih u Budžetu Republike Srpske između opština i gradova i Republike Srpske povećanjem procenata prihoda koji pripadaju oštinama i gradovima, u smislu da se lokalnim zajednicama, srazmjerno njihovom učešću u ostvarenju prihoda, odgovarajući procenti tih prihoda i vrate, uz prethodnu analizu pojedinačnog položaja i stanja u svakoj lokalnoj zajednici. Posebnu pažnju pokloniti izrazito nerazvijenim i nerazvijenim jedinicama lokalne samouprave.

12. Srpska demokratska stranka zahtijeva promjenu poreske politike, koja podrazumijeva smanjenje nameta na plate sa reformom koja će omogućiti smanjenje nameta na plate od 10% u svakoj godini dok se ne dođe do opterećenja od 40% na neto platu.

FOTO: SDS
FOTO: SDS

13. Srpska demokratska stranka zgrožena je lošim stanjem i nedomaćinskim poslovanjem u javnim preduzećima i traži reviziju njihovog poslovanja i to posebno: Elektroprivrede, Šuma Srpske, Puteva Srpske, Voda Srpske i Autoputeva Srpske, kao i pokretanje procesa kažnjavanja odgovornih.

14. Srpska demokratska stranka podsjeća da je Radio-televizija Republike Srpske, kao javni servis građana, odavno izašla iz zakonskog okvira koji je obavezuje da bude nezavisan servis, sa objektivnim i nepristrasnim informisanjem i izvještavanjem. Pretvaranje javnog operatera u servis jedne političke partije je neprihvatljivo. Ustavno pravo svih građana je da na javnom televizijskom servisu ne budu diskriminisani i u informativnim emisijama budu dovoljno zastupljeni svi akteri društvenog života. Po stvaranju uslova za izmjenu Zakona o Radio-televiziji Republike Srpske neophodno je gore navedene principe uvrstiti u zakonske odredbe i strogo kontrolisati njihovu primjenu.

15. Srpska demokratska stranka zalaže se za depolitizaciju obrazovnog sistema, kao temelja društva, i vraćanje dostojanstva učiteljima, nastavnicima i profesorima na način da na poslu budu poštovani, a da njihov rad bude adekvatno vrednovan.

16. Srpska demokratska stranka smatra da sredstva kojima raspolaže Republika Srpska moraju pravednije biti raspoređena.

–  Penzioneri zaslužuju dostojanstveniju starost i prosječnu penziju koja će biti usklađivana svako šest mjeseci sa prosječnom platom.

– Svakom borcu se mora osigurati borački dodatak u iznosu od minimalno 5 KM po mjesecu učešća u ratu, uz usklađivanje na godišnjem nivou, te je potrebno prethodno izvršiti adekvatnu reviziju kategorizacije boračke populacije.

– Neophodno je uraditi reviziju zdravstvenog sistema i svim građanima omogućiti pravovremenu zdravstvenu zaštitu bez listi čekanja, a zdravstvenim radnicima omogućiti dostojanstven život.

– Ukupna izdvajanja za poljoprivredu trebaju biti povećana za 30%. Nephodna je ravnomjerna raspodjela potsticajnih sredstava i konkretne mjere zaštite domaće poljoprivredne proizvodnje kako bi naši poljoprivredni proizvođači bili konkurentni uvozničkim lobijima”, navodi se u deklaraciji.

Kao zaključak, ističe se da SDS “ukazuje na činjenicu da se Republika Srpska nalazi u do sada najtežem ekonomsko-socijalnom položaju od njenog nastanka, što potvrđuje stanje javnih finansija i javnih preduzeća”, te s tim u vezi, kako se dalje navodi, pokreće inicijativu za formiranje „Vlade u sjeni“.

Za stvaranje alternative aktuelnoj vlasti neophodno je pored opozicije uključiti i članove akademske zajednice Republike Srpske, a svaki od gore navedenih članova će dobiti detaljnu razradu, tačne i precizne korake za ozdravljenje Republike Srpske, kroz njeno djelovanje. Formiranje „Vlade u sjeni“ je neophodno završiti u roku od 30 dana od usvajanja ove Deklaracije.