Dok vlast uporno priča kako je stanje u Srpskoj stabilno, sve obaveze se izmiruju, statistika ipak kaže drugačije. Prema istraživanju regionalne bonitetne kuće “Company Wall”,na listi 20 najvećih kompanija u Bosni i Hercegovini u prošloj godini nema nijedne privatne firme iz Republike Srpske.
Zvanični podaci govore da je izvoz u Republici Srpskoj u padu, deficit je povećan za 32,3 odsto, a industrijska proizvodnja je smanjena za 6,7 odsto, ali zato rastu javni prihodi koji su u prva tri kvartala ove godine povećana za 13 odsto i iznose oko 3 milijarde KM.
To znači da su od lošeg stanja u privredi profitirali jedino javni prihodi. Postavlja se pitanje da li je to možda i jedan od razloga zbog čega se niko ne bavi privredom u Spskoj?
„Izgleda da je sve ono na šta su fokusirane vlasti kako prikupiti što više javnih prihoda, a kakvu će to štetu donijeti i kratkročno i dugoročno standardu građana i rezultatima poslovanja privrede to im je najmanje važno.
Ako tome dodamo i zapošljavanje iz političkih razloga i veza u javnom sektoru što sve opterećuje privredu možemo staviti u kontekst zašto svi ekonomski pokazatelji padaju, a javni prihodi i dalje rastu“, kaže Igor Gavran, ekonomista.
To govori da smo zanemarili privredu, kad se tome doda i loša politička klima, onda ni ne čudi što na spisku najboljih kompanija nema nijedne iz Republike Srpske, kaže Zoran Pavlović.
„Mi smo potpuno zapostavili mogućnost i potrebu stvaranja dobrog poslovnog ambijenta, imajući u vidu američke sankcije prema ljudima i firmama iz Banjaluke i niko ne želi da ulaže i kad to pogledate ne možete govoriti o privrednom razvoju, sami sebe smo doveli do toga da nemamo kompanija“, smatra Zoran Pavlović, ekonomista.
I privreda Federacije i Republike Srpske su u lošem stanju ali u nerazvijenom tržištu i ekonomiji kakva je u BiH privatni sektor FBiH je daleko jači i zato u krajnjem bilansu izgleda da je bolja situacija u Federaciji.
Zajedničko, a negativno za obe privrede je to što je većina kompanija uvozno orjentisana i činjenica da mali broj vlasnika kapitala na tome ostvaruje profit.
„Različite su strukture ekonomija FBiH i RS i u tom segmentu ne treba previše upoređivati te subjekte ali ono što je izvjesno da veći broj velikih subjekata postoji u FBiH u kojima je dominantan privatni kapital što može značiti da je bolji ambijent za razvoj privatnog kapitala u Federaciji nego što je to možda u RS u svakom slučaju“, kaže Saša Aćić, Unija poslodavaca RS.
Ono što bi možda pomoglo privredi koja je odavno na koljenima je otvoreni Balkan, jedinstveno tržište rada i milioni evra iz EU predviđenih odavno za privredu u BiH, ali sve je to samo misaona imenica jer nadležni nemaju interes da,kroz ispunjavanje reformi za pošteno tržišto nadmetanje, stvore dobru poslovnu klimu.