Početna Crna hronika Preminuo novinar Slobodan Vasković

Preminuo novinar Slobodan Vasković

Banjalučki novinar i bloger Slobodan Vasković preminuo je u 63. godini.

Vasković je preminuo u Beogradu, a vijest o njegovoj smrti objavljena je na njegovom službenom nalogu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vasković je poznat po istraživačkom radu i nepokolebljivoj kritici vlasti u Bosni i Hercegovini. Vijest o njegovoj smrti potresla je novinarsku zajednicu i širu javnost.

Vasković je rođen 1962. godine u Sarajevu.

Od 2001. do 2009. bio je direktor i glavni urednik magazina Patriot, nakon čega preuzima uređivanje magazina Stav. Širu javnost u BiH i regionu osvojio je svojim angažmanom u emisiji “60 minuta” Federalne televizije, a od 2011. djelovao je kao nezavisni bloger, objavljujući brojne tekstove o korupciji, organizovanom kriminalu i zloupotrebama vlasti.

Posebnu pažnju javnosti privukao je tokom praćenja slučaja ubistva Davida Dragičevića.

Njegov oštar stil i spremnost da javno prozove moćnike donijeli su mu ugled beskompromisnog novinara, ali i učestale prijetnje i pritiske.

Detalji o komemoraciji i sahrani bit će naknadno objavljeni.