Ušteda od od 27.000 do 33.000 KM pri kupovini prve nekretnine, tačnije zbog prava na povrat PDV-a, zvuči kao ekonomična opcija, posebno u vrijeme kada svjedočimo sve skupljim nekretninama u Bosni i Hercegovini.
Mia Karamehić-Abazović, zastupnica u Zastupničkom domu Parlamenta BiH je jedna od inicijatorica ovog prijedloga koji je prekjučer jednoglasno usvojen u prvom čitanju na sjednici ovog doma.

Tačnije, radi se o Prijedlogu zakona o dopunama Zakona o porezu na dodatu vrijednost koji su predložili predstavnici klubova stranaka koje čine većinu, izuzev HDZ-a.
Parlament BiH
Objavljujemo Prijedlog zakona koji predviđa povrat PDV-a za kupovinu prvog stana

Ističe da je pozitivno iznenađena podrškom kolega iz opozicije i njihovim angažmanom da se dobije što kvalitetniji zakonski tekst.

“Diskusije i prijedlozi kolegica i kolega su bile stvarno korisne i upravo smo iz tog razloga, kao predlagači, uputili dopune zakona u redovnu parlamentarnu proceduru iako smo imali većinu za hitnu proceduru. Željeli smo da ovo bude kvalitetno, provodivo rješenje i da svi budu uključeni u proces donošenja. Jednoglasna podrška cijelog Zastupničkog doma je pozitivan primjer da ipak možemo prevazići međusobne političke razlike kada su u pitanju mjere koje su tako značajne za živote građana”, rekla je Karamehić-Abazović.

Sam prijedlog dalje slijedi parlamentarnu proceduru dostavljanja amandmana te usvajanje u drugom čitanju pred Zastupničkim domom te, ako se usvoji, stiže dalje procedura u Domu naroda.

“Iskreno se nadam da ćemo sve to završiti do kraja godine jer ne mislim da bilo koji zastupnik, delegat ili politička stranka može stati i pogledati svoje glasače ako ovakvu mjeru ne podrži. U ovako teškoj ekonomskoj situaciji, kada veliki broj građana teško može priuštiti nekretninu moramo što hitnije djelovati sistemskim, dugoročnim rješenjima, a ovaj prijedlog to jeste. Evo i konkretnog primjera. Prosječna cijena prodatog kvadratnog metra novog stana u BiH u II kvartalu ove godine bila je 2.851 KM. U velikim gradovima poput Sarajeva, Banje Luke ili Mostara, ta cijena ide na oko 3.500 KM. Ako računamo prosječnu cijenu u BiH za stan od 55m2 dolazimo do brojke od skoro 157.000 KM. Povratom PDV-a građani bi na takvoj nekretnini uštedjeli nešto manje od 27.000 KM što je značajna ušteda. U velikim gradovima, ušteda na stanu iste veličine iznosila bi skoro 33.000 KM”, objašnjava ona.

 

Ko će imati pravo na povrat

Pravo na povrat PDV-a moći će ostvariti svi punoljetni državljani Bosne i Hercegovine (fizička lica) sa stalnim prebivalištem u Bosni i Hercegovini koji kupuju stan, odnosno stambenu nekretninu prvi put.

Napomenimo da se PDV za nekretnine u starogradnji ne plaća, izuzev poreza od pet posto za promet nekretnina.

“Dosadašnja praksa predviđala je da se podzakonskim aktima (pravilnicima) koje, u ovom slučaju donosi Uprava za indirektno oporezivanje, onemogući otuđenje (preprodaja, prebacivanje vlasništva, poklanjanje i sl.) nekretnine u određenom vremenskom roku koji je obično između pet i deset godina. Budući da su kolege iz Zastupničkog doma izrazile stav da bi tu zabranu otuđenja bilo dobro uvrstiti i u sam zakonski tekst, a dijelim to mišljenje, podržat ću amandmane kolega kojima će se zabrana otuđenja uvrstiti u konačan tekst zakona. Naglašavam da je namjera nas predlagača potpuno onemogućavanje svih potencijalnih zloupotreba i strogo kažnjavanje istih pa je u prijedlogu koji smo uputili sadržana i kaznena odredba u slučaju da neko pokuša bilo kakvu zloupotrebu. Ukratko, preprodaje neće biti. Da li će to biti pet godina ili deset godina, ovisit će o volji većine kolega iz Parlamenta BiH”, rekla je Karamehić-Abazović.

 

Na koga se neće odnositi?

Porez na dodanu vrijednost se ne obračunava prilikom prometovanja nekretnina koje nisu nove. Dakle, ne postoji PDV na starogradnju i nije moguće stanogradnju regulirati ovim zakonom.

“Entiteti, odnosno kantoni u FBiH prilikom prometovanja takvih nekretnina imaju druge vrste poreza na koje mi, na državnom nivou, ne možemo utjecati iako bi svakako bilo dobro da zakonodavna vlast na tim nivoima djeluje u tom pravcu. Mi smo s državnog nivoa učinili ono što je u našoj moći da svim građanima Bosne i Hercegovine olakšamo ovaj teret bez diskriminacije u odnosu na godine starosti ili bračni status što lično smatram značajnim jer naši sugrađani srednjih ili kasnijih godina trebaju imati ista prava da riješe svoje stambeno pitanje kao ravnopravni porezni obveznici”, rekla je Karamehić-Abazović.

Finalna verzija zakonskog teksta će sadržavati ograničenje maksimalne kvadrature – taj dio je naveden u obrazloženju prijedloga zakona.

“Naša namjera kao predlagača nije da finansiramo kupovinu luksuznih nekretnina. U obrazloženju je predloženo 40 m2 za osobu koja se prijavljuje za povrat plus 15 m2 za svakog dodatnog člana domaćinstva jer su to neki standardi u sličnim zakonima zemalja regije i zemalja članica EU. Ti članovi neće kasnije moći koristiti istu pogodnost upravo kako bismo izbjegli malverzacije da iste osobe pravo koriste više puta”, zaključio je on.