Tekst se nastavlja ispod oglasa

Državljani zemalja van EU koji ne trebaju vizu za ulazak u šengensku zonu morat će podnijeti zahtjev za ETIAS dozvolu prije putovanja, putem interneta ili mobilne aplikacije, i platiti naknadu od 7 eura

Građane Bosne i Hercegovine, ali i drugih zemalja regiona koje nisu punopravne članice Evropske unije, od kraja ove godine očekuje početak procesa značajnih promjena koje će uticati na način i dinamiku prelaska granica sa nekom od članica Unije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radi se o dva sistema kojima EU podiže nivo sigurnosti, uvodi nove tehnologije, efikasnije i brže procedure granične kontrole, manje birokratije te u konačnici bolji sistem upravljanja granicama i migracijama.

Elektronski sistem ulaska i izlaska iz Evropske unije

Dugo najavljivani novi elektronski sistem ulaska i izlaska iz Evropske unije (EES), koji će ukinuti pečatiranje pasoša i uvesti biometrijske podatke, odnosno skeniranje, počet će se postepeno primjenjivati. Ovo je razumljivo s obzirom na to da donosi značajnu promjenu na vanjskim granicama EU, što iziskuje određeni period prilagodbe.

Ministri unutrašnjih poslova članica EU su početkom marta postigli dogovor o uredbi koja će regulisati postepeno uvođenje elektronskog sistema registracije ulazaka i izlazaka iz EU, na osnovu čega će se voditi pregovori s Evropskim parlamentom o konačnom tekstu zakona. Do konačnog dogovora moglo bi doći na jesen ove godine, a tada bi započela i postepena primjena novog sistema. Hrvatski ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović tada je procijenio da bi potpuna primjena EES sistema mogla početi tek 2027. godine, piše Večernji list.

Šta donosi novi sistem?

Riječ je o znatno modernijem sistemu koji će povećati sposobnosti EU da odgovori na izazove, unaprijediti granične provjere i općenito povećati sigurnost. Iz Delegacije EU u BiH pojašnjeno je da će sistem ulaska/izlaska (EES) biti automatizirani informatički sistem za registraciju državljana zemalja van EU pri putovanjima radi kratkog boravka, svaki put kada pređu vanjsku granicu jedne od 29 evropskih zemalja koje koriste ovaj sistem.

Za potrebe EES-a, “državljanin zemlje van EU” znači osoba koja nema državljanstvo nijedne članice EU, niti Islanda, Lihtenštajna, Norveške ili Švicarske. “Kratki boravak” označava boravak do 90 dana unutar perioda od 180 dana, a taj period se računa zajednički za sve zemlje koje koriste EES.

Uvođenjem tehnologije EES će modernizirati upravljanje vanjskom granicom EU i postepeno unaprijediti iskustvo putnika pri ulasku u šengenski prostor. Poboljšane granične provjere, korištenje elektronskih zapisa i biometrijskih podataka povećat će sigurnost. Također, prikupljanje biometrijskih podataka pomoći će u borbi protiv krađe identiteta.

Hrvatska spremna za početak sistema

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Hrvatske naveli su da je sistem Entry/Exit (EES) tehnički već uspostavljen i spreman za primjenu. Testiran je na graničnim prelazima kako bi se osigurala potpuna tehnička i proceduralna funkcionalnost. Policijski službenici su prošli obuku za korištenje sistema, uključujući rad s biometrijskim podacima. Hrvatska je, dakle, spremna, ali konačan početak ovisi o koordinisanoj odluci na nivou EU.

– Provedba ovog sistema na svim vanjskim granicama EU, uključujući kopnene, morske i zračne prijelaze, imat će ključnu ulogu u praćenju ulazaka i izlazaka državljana trećih zemalja, čime će se značajno unaprijediti sigurnosni standardi te osigurati efikasnija regulacija kratkoročnog boravka. Sistem se ne primjenjuje na osobe koje, osim državljanstva treće zemlje, imaju i državljanstvo neke članice EU – naveli su.

Još jedna novost krajem 2026. godine

Krajem 2026. građane BiH i ostalih zemalja koje nisu članice EU očekuje još jedna promjena. Radi se o sistemu ETIAS koji će tražiti da državljani zemalja van EU pribave odobrenje za ulazak, s rokom važenja od tri godine. Ovo odobrenje ne predstavlja povratak na vizni režim – građani zemalja s bezviznim režimom, uključujući BiH, i dalje će putovati bez viza.

Međutim, državljani zemalja van EU koji ne trebaju vizu za ulazak u šengensku zonu morat će podnijeti zahtjev za ETIAS dozvolu prije putovanja, putem interneta ili mobilne aplikacije, i platiti naknadu od 7 eura. Prijava i plaćanje bit će mogući isključivo online, a nije predviđena mogućnost podnošenja zahtjeva lično. Osobe mlađe od 18 ili starije od 70 godina bit će oslobođene plaćanja. Nakon dobijanja, dozvola vrijedi tri godine ili do isteka pasoša.

 

Fokus