Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim prehrane, održavanje zdrave tjelesne težine i redovna tjelesna aktivnost ključni su za smanjenje rizika od raka.

Iako su neki faktori rizika za rak, poput genetike i dobi, izvan naše kontrole, stručnjaci i istraživanja ističu da se rak može spriječiti promjenama u načinu života i prehrani. Onkolog dr. Jiri Kubes ističe da bi smanjenje unosa prerađenog mesa i alkohola moglo značajno smanjiti rizik od razvoja ove bolesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Alkohol i prerađeno meso

“Neke stvari koje uzrokuju rak ne možemo kontrolirati, ali prehrana i način života svakako igraju ulogu. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je prerađeno meso i alkohol klasificirala kao kancerogene tvari. Smanjenje unosa ovih namirnica poboljšava cjelokupno zdravlje”, kaže dr. Kubes za Daily Express.

Ovo potvrđuje i organizacija Cancer Research UK, koja navodi da “konzumacija velikih količina prerađenog mesa povećava rizik od raka debelog crijeva. Veza između prerađenog mesa i raka dokazana je jednako jasno kao i povezanost duhana i alkohola s rakom.”

Alkohol oštećuje stanice i ometa njihovu sposobnost regeneracije, dok istovremeno može poremetiti hormone i povećati učestalost diobe stanica, što dodatno povećava rizik od razvoja raka.

Održavanje zdrave tjelesne težine i redovita tjelesna aktivnost ključni su za smanjenje rizika od raka

Prema riječima dr. Kubesa, “pijenje alkohola povećava rizik od raka jetre i debelog crijeva, među ostalim vrstama raka. Još uvijek ne znamo tačno pri kojoj količini alkohol postaje rizičan, ali znamo da veća konzumacija povećava opasnost”. Kada je riječ o prerađenom mesu, WHO naglašava da postoje jasni dokazi da je povezano s rakom debelog crijeva.

Jetra i debelo crijevo

Prerađeno meso uključuje namirnice koje su konzervirane dimljenjem, sušenjem ili soljenjem, poput šunke, kobasica, hrenovki i suhomesnatih proizvoda. “Najbolje je jesti ih umjereno, a prehranu obogatiti voćem, cjelovitim žitaricama i povrćem”, savjetuje dr. Kubes, prenosi Index.hr.

Osim prehrane, održavanje zdrave tjelesne težine i redovna tjelesna aktivnost ključni su za smanjenje rizika od raka.

“Ako ste zabrinuti zbog mogućnosti razvoja raka ili primjećujete simptome, uvijek se posavjetujte s doktorom”, zaključuje dr. Kubes.