Maturantima osnovnih škola u Srpskoj ostalo je veoma malo vremena da donesu pravu odluku o budućem zanimanju, koje može da im obezbijedi brzo zaposlenje i dobru zaradu, a prema riječima stručnjaka, budućim srednjoškolcima glavna vodilja trebalo bi da budu potrebe tržišta.
Konkurs za upis u prvi razred srednje škole, kojim će se pred kandidatima naći i jedno odjeljenje sportske gimnazije kao novina u Banjaluci, trebalo bi da bude objavljen u idući petak.
Poslodavci u Srpskoj, kako su istakli u Zavodu za zapošljavanje RS, najviše vape za trgovcima, bravarima, zatim automehaničarima, kuvarima, metalostrugarima, konobarima te vozačima teretnih vozila, konfekcionarima i stolarima.
Među najtraženijim kadrom su ekonomski tehničari, mehaničari i mašinisti, maturanti gimnazije, električari i energetičari te zdravstveni radnici i ugostitelji.
Vršilac dužnosti direktora Zavoda za zapošljavanje RS Damjan Škipina istakao je za “Glas Srpske” da je najbitnije da se maturanti upišu za ono zanimanje koje vole, jer će to raditi sa zadovoljstvom.
– Srednju školu i fakultete ne bi trebalo da biraju iz razloga što je to upisao drug ili drugarica, samo zato što će biti lakše i zanimljivije. Trebalo bi da razmišljaju o budućnosti, kako je lakše doći do zaposlenja i pristojne zarade – kazao je Škipina.
Direktorica Gimnazije u Banjaluci Vita Malešević potvrdila je za “Glas” da će ove godine đacima biti ponuđena i sportska gimnazija.
– Riječ je o odjeljenju koje će omogućiti sportskim profesionalcima da uz sportsku karijeru dostignu i visok nivo u obrazovanju. Srpska ima veliki potencijal za razvoj sporta među mladima, koji posjeduju afinitete da pokažu svoj potencijal i na polju obrazovanja. Mi smo tu fleksibilni, dajemo tim đacima dozvolu da izostaju sa nastave – rekla je Maleševićeva.
Dodala je da ti đaci moraju da vode računa o tome da, ako izostanu sa trećine nastave, onda moraju obnavljati razred.
– Odavno je pokazana potreba za formiranjem tog odjeljenja jer Gimnazija i sada ima veliki broj đaka koji i profesionalno treniraju određeni sport – kazala je Maleševićeva.
Poslovni savjetnik i ekonomski analitičar Zoran Pavlović kazao je da je situacija na tržištu takva da najbolje prolaze zanatlije, koje dnevno zarade i po 100 maraka, što je teško na nekom drugom poslu.
– Imamo hronični nedostatak vodoinstalatera, električara, bigera, tesara na gradilištima, jer svi hoće da rade za računarom u kancelariji, a tržište nema potrebu za tim kadrom. Ja sam čak došao na ideju da pokrenem školu za bigere, odnosno radnike koji savijaju armaturu. Za kilogram savijenog materijala investitori plaćaju 60 maraka, a mašina odjednom može da savije takvih deset komada. To je ono što mladi ne znaju – kazao je Pavlović, čije preduzeće dva bigera plaća i po 2.000 maraka da saviju armaturu na gradilištu za sedmicu.