
Jesenji kupus ove godine je vrhunskog kvaliteta, ali ga ima znatno više nego što domaće tržište može da apsorbuje, poručuje predsjednik Udruženja povrtara RS Darko Ilić.
Cijena kilograma na njivama kreće se od 0,20 do 0,25 KM, što je, prema Ilićevim riječima, ekonomski neisplativo i čak tri puta niže nego prošle godine. U prodavnicama, međutim, kupus košta od 0,60 do 0,80 KM, a proizvođači na to ne mogu uticati.
„Naše tržište je premalo za količine koje nudimo, a prerada i ove godine kasni“, naglasio je Ilić, dodajući da se poboljšanje očekuje u narednih 15-ak dana, kada počinje sezona kiseljenja.
Prinosi se kreću između 50 i 70 tona po hektaru, a u Lijevče polju i zapadnoj Krajini dominira zeleni, dok je u Semberiji najzastupljeniji bijeli kupus – oba pogodna za ribanje i kiseljenje.





