Gradonačelnik Prijedora Slobodan Javor okrivio je danas mještane Bukove kose da su sami krivi za otvaranje rudnika u ovom selu, jer su prodali svoje parcele.
Javor je naveo da je više puta bio na lokaciji i razgovarao sa mještanima, te se lično uvjerio da se povremeno pojavljuju neugodni mirisi.
“Mještanima sam rekao da su sami krivi za rudnik. Da nisu prodali parcele zemljišta, rudnika ne bi bilo“, rekao je Javor na sjednici Skupštine grada, odgovarajući na odbornička pitanja o problemu samozapaljenja uglja.
CAPITAL je o problemima sa samozapaljivanjem uglja i širenju nesnosnog smrada u ovom selu pisao prije osam dana. Tada su nam građani posvjedočili da se guše u dimu i smradu sumpora zbog dima koji se širi sa depoa uglja na kopu Bukova kosa.
O protivljenju građana koji tamo žive, njihovoj borbi da sačuvaju svoje selo i brojnim protestima i tužbama koje su podnijeli, pisali smo u više navrata u proteklih godinu dana.
Javor je danas rekao i to naveo da grad ne može uraditi mnogo, ali da je voljan na zajedničke aktivnosti i komunikaciju ka resornim ministarstvima. On je naveo da se stavlja na raspolaganje mještanima i da je spreman čuti koja očekivanja imaju od njega.
“Možemo ići i ka inspekciji da pojača kontrole da se ne dozvole posljedice po kvalitet vazduha zemlje i vode“, dodao je Javor. CAPITAL je ranije pisao i to da inspekcije na njihove bezbrojne pozive uopšte ne reaguju.
On je podsjetio da je na ranijim sastancima sa mještanima i Bukove kose i Bistrice, gdje se, takođe, kopa ugalj, sa ugovora pročitao prezimena ljudi koji su prodali zemlju.
Podsjetimo, ugalj lignit na ovom lokalitetu sadrži neuobičajeno visok procenat sumpora, zbog čega se u prošlosti odustalo od otvaranja rudnika.
Sadašnju vlast očigledno ne sprečava nikakva dobrobit građana da dođu do energenata milom ili silom, pa su ostali nijemi na protivzakonito otvaranje čak dva rudnika na Kozari. Zbog toga su dva sela raskopana do neprepoznatljivosti.
Zato su mještani Bukove Kose okovani dimom i smradom, a oni u Bistrici prinuđeni da se svakodnevno nose sa obrušavanjem zemlje i uništavanje infrastrukture.
Mještani su za CAPITAL ispričali da se ugalj, koji se prilikom iskopavanja deponuje na dvije lokacije pored magistralnog puta, zbog visokog udjela sumpora svakodnevno zapaljuje izazivajući dim i isparenja sumpora u vazduh.
Ugalj lignit u ovom selu na Kozari iskopava teslićka firma “Drvo-export” koja se dovodi u vezu sa SNSD-ovim odbornikom Srđanom Klječaninom Rufijem.
Ova firma počela je bez dozvole i koncesije prije godinu dana iskopavanja na dva lokaliteta na Kozari i trajno promijenila izgled dva sela.
Koncesiju i dozvolu za kopanje je naknadno dobila od Vlade RS koja je godinu dana ignorisala žalbe mještana i molbe da se u njihovim selima ne otvaraju novi rudnici.
Inače, ovaj rudnik nema ekološku dozvolu, a zahtjev za njeno izdavanje podnesen je prošlog mjeseca, davno nakon što je ovom selu promijenjen lični opis.