Njihova nabavka realizovana je u sklopu projekta koje ovo preduzeće provodi u saradnji sa Općinom Sanski Most i firmom „Eko život“ iz Tuzle.

Vrijednost kontejnera iznosi oko 16 hiljada konvertibilnih maraka, a njihovu nabavku najvećim je dijelom finansirala Općina Sanski Most koja je izdvojila 10. 000 KM, a ostatak sredstva osiguralo je sansko komunalno preduzeće i „Eko život“ iz Tuzle, inače ovlašteni bh. operater sistema za postupanje ambalažom i ambalažnim otpadom.

Ovo je još jedna u nizu koraka u smjeru selektivnog prikupljanja i razdvajanja otpada u Sanskom Mostu, gdje će se nabavljeni kontejneri postaviti u centru grada, ali i okolnim prigradskim naseljima, i služiće za prikupljanje papira, plastike i stakla, istakao je Alan Agić, predstavnik JKP „Sana“.

Također, upućen je apel građanima da vode računa gdje i na koji način odlažu smeće, kako bi se očuvala čistoća grada. Veoma važna karika u lancu pravilnog prikupljanje i odvajanja otpada jeste i edukacija stanovništva, na čemu će općina u narednom periodu poduzeti određene aktivnosti, a bitno je naglasiti da su od ranije u cijeli ovaj proces uključene sanske osnovne škole, čiji učenici u svojim školama već na ovakav način prikupljaju i selektuju otpad, koji se potom dovozi u reciklažno dvorište JKP „Sana“ na daljnje postupanje i reciklažu.

Nabavka novih kontejnera omogućiće da se otpad selektira i potom u presovanom obliku plasira otkupljivačima, što bi u budućnosti trebalo stvoriti novu dimenziju u poslovanju sanskog komunalnog preduzeća, a krajnji cilj jeste da se otpad na pravilan način iskoristi, te da se smanji količina otpada koji završi na gradskoj deponiji.