Nadzorni odbor “Puteva RS” i Ministarstvo saobraćaja i veza ne preduzimaju nikakve mjere o pitanju toga ko će voditi to javno preduzeće nakon što je uhapšen direktor Milan Dakić, koji će u pritvoru ostati najmanje do 26. januara.

Predsjednik Nadzornog odbora “Puteva RS” Stojan Lazarević već danima ćuti, a isto je i sa ministrom saobraćaja i veza RS Nedeljkom Čubrilovićem, tako da ni od Lazarevića, niti od Čubrilovića nema odgovora da li će i šta preduzeti kako bi ovo javno preduzeće nesmetano funkcionisalo.

Lazarević se oglasio na dan kada je Dakiću određen jednomjesečni pritvor i tada je rekao da će se Vlada, odnosno Ministarstvo saobraćaja i veza oglasiti šta i kako dalje jer je ovo preduzeće pod okriljem njihovog resora. Međutim, od resornog ministra nema ni traga, ni glasa već danima.

Prema Statutu “Puteva RS”, javno preduzeće zastupa direktor, a u slučaju njegove spriječenosti jedan od izvršnih direktora. Takođe, u istom dokumentu stoji da direktor može dati posebno pismeno ovlašćenje jednom od izvršnih direktora za zastupanje u konkretnim stvarima.

“Putevi RS” za sada funkcionišu nesmetano, ali neka akta na koja potpis treba da stavi samo direktor čekaju na potpisivanje.

Dakić je zajedno sa ministrom bezbjednosti BiH Nenadom Nešićem uhapšen 26. decembra 2024. godine i njima je Sud BiH odredio jednomjesečni pritvor koji prema toj odluci može trajati najduže mjesec od dana hapšenja ili do nove odluke Suda. Pritvor im je određen, kako je saopšteno iz Suda BiH, zbog bojazni da će boravkom na slobodi uništiti, sakriti, izmijeniti ili falsifikovati dokaze i tragove važne za krivični postupak, uticati na svjedoke, saučesnike ili prikrivače. Tužilaštvo BiH tereti Dakića da je “izvlačio” novac iz “Puteva RS” kao i Nešić jer su, kako tvrde, neosnovano povećavane fakture sa 400.000 na 500.000 KM.

Na ročištu za određivanje pritvora u Sudu BiH tužilac Bojana Jolović je navela da je praksu koju je sprovodio Nešić na čelu “Puteva RS”, a to je uzimanje procenta, kasnije nastavio i Dakić. Pored Nešića i Dakića jednomjesečni pritvor Sud BiH odredio je i vlasniku firme “Ledžend” Mladenu Lučiću. Oni su smješteni u zatvoru u Vojkovićima.

Pritisak na Nešićeve savjetnike

Zamjenik ministra bezbjednosti BiH Ivica Bošnjak mijenjaće Nenada Nešića zbog njegove trenutne spriječenosti da obavlja ovu dužnost. Međutim, Bošnjak je zatražio mišljenje od ministarstava pravde i finansija i trezora o pitanju statusa Nešićevih savjetnika.

– Mandat savjetnika je vezan za mandat ministra. Tek kada ministar ostane bez mandata, onda ostaju i savjetnici. Prema propisima, ministra dužnosti razrješava Parlament BiH i ta odluka se objavljuje u “Službenom glasniku” i tada mogu biti razriješeni i savjetnici. Dakle, oni su usko vezani za mandat ministra. Trenutno je Nešić spriječen da obavlja dužnost i to nema nikakve veze sa mandatom – kazao je savjetnik ministra bezbjednosti Dobrica Kucalović.

Savjetnicima Nešića, navodi on, savjetovano je da uzmu godišnji, ali oni na to nisu pristali, piše Glas Srpske.

– Radimo kako smo i do sada. Bošnjak je tražio mišljenje ministarstava pravda i finansija vezano za naš status, ali on tu ništa ne može uraditi – zaključio je Kucalović.