Zemljotres jačine 5,3 stepeni Richterove skale pogodio je jutros Crnu Goru u 4 sata i 6 minuta na granici sa Bosnom i Hercegovinom.
Kako navode iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore, epicentar je bio pet kilometara jugozapadno od mjesta Čarađe u opštini Nikšić, a žarište zemljotresa locirano je na dubini od 14 kilometara.
Milena Tomanović iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju saopštila je na konferenciji za medije da je ovaj jači zemljotres mogao da izazove izvjesne štete u epicentru. Dogodio se u pograničnom području Crne Gore i BiH.
Ona je saopštila da je u toj zoni ranije bilo zemljotresa do jačine 5,5 zemljotresa.
“Ne možemo da predvidimo da li može da se ponovi zemljotres iste jačine ili jači. Ono što možemo da kažemo jeste da smo imali 30 naknadnih zemljotresa od 5,3 do 1,5 stepeni Rihterove skale”, saopštila je Tomanović.
Na području našeg regiona je, kako navodi, došlo do pobuđivanja tla.
“Vidjećemo kakav će trend da bude dalje”, poručila je Tomanović i dodala da kada živimo na sezimički aktivnom prostoru uvijek moramo da budemo oprezni.
Seizmolog Srđan Ceković iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju kazao je da je Zavod imao dosta poziva građana koji su bili uznemireni, a navodi i da je dobro što je epicentar bio u nenaseljenom području.
“Najjače se osjetio oko Bileće sa intenziteztom šest stepeni”, ističe Ceković. Kaže da je nakon glavnog zemljotresa uslijedilo još 30 potresa.
Nema podataka o eventualnoj šteti, a prema informacijama iz ZHMS mogla je biti izazvana u epicentralnom području.
Bez nastave u školama i vrtićima u Bileći, nema štete
Načelnik Civilne zaštite Bileće Veselin Vujović rekao je za Radio Republike Srpske da se zemljotres osjetio u 4:07 minuta, ali i tridesetak manjih zemljotresa nakon toga.
“Neprirodna huka se osjetila i sat vremena nakon tog prvog, najjačeg zemljotresa. Obilazimo teren od ranog jutra i dobro je da za sada nema materijalne štete. Ipak, procijenili smo da osnovne škole i vrtiće neće raditi” rekao je Vujović.