Na šumskim putevima širom Srpske trune oko 300.000 kubika posječenog drveta, koje “Šume RS” nemaju kome prodati. Čak i prodaja drva za ogrev je drastično pala, jer je prošla zima bila izuzetno blaga, pa je u mnogim domaćinstvima, koja se griju na drva, ostalo ogreva od lani.
U ovakvoj situaciji, kad je ponuda ogromna, a potražnja slaba, bilo bi logično da drva pojeftine, ali to se za sada nije desilo.
Istina, drva nisu ni poskupila: prodaju se po istim cijenama kao i lani.
Tako “Šume RS” drva za ogrev prodaju po 105 KM po kubiku. Iz sedam kubika se može dobiti 10 prostornih metara drveta, što znači da, nabavka drva na ovaj način košta oko 74 KM po metru, ali uz to valja platiti i prevoz.
I privatni dobavljači, kao i lani, drva prodaju drva cijeni od oko 100 KM po metru, s tim da je u ovu cijenu uračunat i prevoz.
– Prodaja ide loše, mnogi vjeruju da će zimu predeverati sa ogrevom koji im je ostao od lani i uz dogrijavanje na struju. Mnogi su prešli na pelet, koji je sada mnogo jeftiniji nego lani – kaže jedan dobavljač ogreva.
Drva ima, ali radne snage manjka, tako da nije isključeno da ove jeseni rezanje i cijepanje drva bude još skuplje nego lani, kada je ova usluga, u kompletu, koštala i do 27 KM po metru.
Kako objašnjavaju u “Šumama RS” cjenovnik drvnih sortimenata usvaja Vlada RS na prijedlog uprave ovog javnog preduzeća. A prijedloga za sniženje cijena, kako saznajemo, za sad nema.
Dragan Banjac, bivši direktor Šumskog gazdinstva Doboj, objašnjava da je situacija slična i u susjednim zemaljama, ali da su u regionu cijene ogrevnog drveta smanjene, dok se kod nas “ništa ne dešava”.
– 2022. godine paleta cijepanog drveta je u inostranstvo išla po cijeni od 185 do 190 evra, a sada je oko 90 evra. “Šume Federacije BiH” daju popuste na avansno plaćanje, ogrev u Hrvatskoj je pao na 33 evra po metru, neke države daju i subvencije, kako bi se smanjile zalihe drvnih sortimenata i pomoglo stanovništvu, a kod nas ništa – kaže Banjac za Srpskainfo.
Kupovina drva za ogrev u mnogim domaćinstvima u Srpskoj je veliki izdatak, za koji se štedi tokom čitave godine.
U strahu da bi ogrev mogao poskupjeti, mnogi su ranijih godina drva nabavljali već u junu ili julu, ali ove godine nije tako.
(Srpskainfo)