Tekst se nastavlja ispod oglasa

Država Bosna i Hercegovina ima skromne obrambene mogućnosti, no ona je isto tako zemlja s tradicionalno snažnom vojnom industrijom koja, vidljivo je, iz godine u godinu obara rekordne kada je riječ o poslovanju, izvozu oružja, vojne opreme i streljiva.

To posebno vrijedi za Federalni dio BiH, u kojoj je smješten i najveći broj proizvodnih kapaciteta, a u tom će se entitetu uskoro graditi još najmanje četiri tvornice namjenske industrije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jasno je kako u ovakvim okolnostima BiH kroz namjensku industriju traži način i dodatnog pozicioniranja na europskim tržištima jer je jasno kako ova grana industrije zapošljava sve veći broj ljudi, a novi ugovori i poslovi mogli bi se promatrati i kroz prizmu namjere Europe da osnaži vlastite obrambene kapacitete.

Na području Unsko-sansko kantona već je nekoliko puta boravila ekipa iz Federalnog ministarstva energetike, rudarstva i industrije, koja je obišla ponuđene lokacije za projekt instaliranja kapaciteta namjenske industrije, te utvrdila da Cazin najviše odgovara i kapacitetom i lokacijom.

Federalni ministar energetike, rudarstva i industrije Vedran Lakić nakon obilaska lokacije Poslovnog centra u Cazinu kazao je novinarima da je osnovni cilj posjeta daljnji razvoj namjenske industrije u FBiH.

Kada govorimo o brojkama, Večernji list je nedavno objavio, analizirajući podatke Uprave za neizravno oporezivanje, kako je iz BiH protekle godine izvezeno gotovo 7 miliona kilograma oružja i opreme u vrijednosti od 348,6 miliona maraka, a kada govorimo o pojedinim kategorijama, u količini prvo mjesto drži vojno streljivo s iznosom od 6,7 miliona kilograma, od čega su tvrtke u BiH zaradile 307,6 miliona maraka.

Na drugom mjestu s količinom od 196.397 kilograma je vojno oružje, za koje su naplaćena 28,3 miliona maraka, a slijede dijelovi i pribor s izvezenom količinom od 96.238 kilograma i ostvarenom zaradom od 12,3 milijuna maraka.

Bh namjenska industrija trenutno proizvodi lako i teško naoružanje kao i dronove.