„Izgradnja novog paviljona, koju smo inicirali još prije dvije-tri godine je od vitalnog značaja za studente u Foči, jer naš fakultet broji blizu 2.000 studenata sa studentima koji studiraju na engleskom jeziku. U zadnjih par godina, nakon objavljenih rezultata za ulazak u dom, imali smo preko 100 ljudi koji nisu imali priliku da dobiju dom i iz tih razloga on je od vitalnog značaja“, rekao je za CAPITAL predsjednik studentskog parlamenta Siniša Stojkić.
Na dnevnom redu današnje sjednice Savjeta ministara Bosne i Hercegovine našao se Nacrt sporazuma o zajmu za projekt izgradnje i opremanja dodatnog objekta za smještaj studenata u studentskom centru u Foči između Saudijskog fonda za razvoj i BiH. Tačka je skinuta sa dnevnog reda jer na sjednici nije bio prisutan predlagač, predstavnik Ministarstva finansija i trezora BiH.
„Prema informacijama koje posjedujemo, trebalo bi da to bude paviljon od novih 400 mjesta što bi svakako bilo neophodno. Situacija u postojećim objektima Centra je trenutno zadovoljavajuća, takođe imamo blizu 400 studenata trenutno u smješteni, uglavnom studente koji su već duže godina nastanjeni u njemu što nam govori o uslovima“, dodaje Stojkić.
Savjet ministara je, s druge strane, donio odluku o kriteriju za raspodjelu granta teškog 3.097.000 KM, za projekte iz kulture, a u periodu do kraja 2026. godine čiji je predlagač Ministarstvo civilnih poslova BiH.
„Sredstva se raspoređuju za sufinansiranje projekata iz oblasti kulture javnim konkursom u skladu sa kriterijima definisanim ovom odlukom. Minimalni iznos sredstava koji se može rasporediti iz ovog granta iznosi 5.000 KM, a maksimalni do 200.000 KM“, navedeno je u saopštenju Savjeta ministara uz dodatak da će konkurs biti objavljen na web stranici Ministarstva civilnih poslova, ali i u tri dnevna lista u BiH.
Ministri su donijeli odluku i o preraspodjeli 2.000.000 sredstava za realizaciju Aneksa VII Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Capital