Početna Vijesti Voćari zadovoljni sezonom: Prijedor očekuje dobar rod uprkos suši

Voćari zadovoljni sezonom: Prijedor očekuje dobar rod uprkos suši

Iako ljeto protiče uz visoke temperature i dug period bez značajnijih padavina, voćarska proizvodnja na području Prijedora za sada daje ohrabrujuće rezultate. Stručnjaci i proizvođači ocjenjuju da će ovogodišnji rod biti među boljima u posljednjoj deceniji, zahvaljujući povoljnim proljećnim uslovima i sve većoj primjeni sistema za navodnjavanje.

Predsjednik Udruženja voćara Prijedor Mladen Marjanović kaže da su voćnjaci u većem dijelu regije dobro podnijeli sušni period i da se očekuje kvalitetan urod.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Poslije niza godina konačno imamo veoma dobru sezonu. Kasni proljetni mrazevi jesu napravili štetu na pojedinim lokalitetima, ali ukupna slika je pozitivna i očekujemo dobar rod – rekao je Marjanović.

On dodaje da će konačna otkupna cijena voća zavisiti od tržišnih kretanja, ali vjeruje da će kvalitet domaćeg voća obezbijediti dobru potražnju. Kao jedan od najvećih problema izdvojio je nedostatak sezonske radne snage i rast troškova berbe.

Iz prijedorske Kancelarije Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi upozoravaju da suša ipak ostavlja posljedice u voćnjacima koji nemaju obezbijeđeno navodnjavanje.

Viši stručni saradnik za voćarstvo i vinogradarstvo Siniša Slijepac ističe da nedostatak vode može dovesti do sitnijih plodova, slabijeg kvaliteta i pojave ožegotina, zbog čega dio proizvodnje završava u industrijskoj, umjesto u prvoj klasi.

– Navodnjavanje je u ovom periodu neophodno, ne samo zbog ovogodišnjeg roda, već i zbog formiranja rodnih pupoljaka za narednu sezonu. Ukoliko biljka sada nema dovoljno vlage, posljedice se mogu osjetiti i naredne godine – naglašava Slijepac.

Osim redovnog navodnjavanja, stručnjaci preporučuju primjenu kalijumovih đubriva, biostimulatora i bioregulatora koji pomažu biljkama da lakše podnesu visoke temperature. Kao važna zaštita ističu se i protivgradne mreže, koje osim od grada štite voćke i od jakog sunčevog zračenja.

Dobri izgledi nisu zabilježeni samo u voćarstvu. Žetva ječma na području Prijedora već je završena uz prosječne prinose, dok se za pšenicu, koja uskoro ulazi u žetvu, očekuju rezultati iznad višegodišnjeg prosjeka zahvaljujući povoljnim vremenskim uslovima tokom proljeća.

Prijedor24.com