Početna Prijedorski zapisi Robna kuća „Patrija“ – od gradnje do modernog centra

Robna kuća „Patrija“ – od gradnje do modernog centra

Patrija prije rata
Patrija prije rata

 

Robna kuća Patrija, izgrađena 1979. godine, a jedan je od prepoznatljivih simbola Prijedora.

Smještena u samom srcu grada, od svog nastanka bila je mjesto koje simbolizuje urbani razvoj, kvalitetan život i ekonomski napredak za sve Prijedorčane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Robna kuća „Patrija“ u Prijedoru predstavlja jednu od prepoznatljivih institucija u urbanom pejzažu grada. Posebno se istakla u periodu kada je Prijedor doživljavao urbani i ekonomski razvoj, a potreba za modernim trgovinskim prostorima bila je sve izraženija.

U početku, „Patrija“ je služila kao centralno mjesto za kupovinu raznovrsne robe – od odjeće i obuće do kućanskih aparata i prehrambenih proizvoda. Robna kuća je u to vrijeme bila simbol urbanog života i modernog potrošačkog iskustva, mjesto gdje su se okupljali građani, razmjenjivali novosti i uživali u kupovini.

Kroz decenije, „Patrija“ je prošla kroz različite faze – od popularnog trgovačkog centra i simboličnog mjesta svakodnevnog života, do perioda modernizacije i prilagođavanja savremenim standardima maloprodaje.

Do početka rata, “Patrija” je bila puna. Puna radnika, puna robe, puna kupaca. Sa ratom je krenulo i njeno propadanje. Iako je i dalje radila, to jednostavno nije bilo to. Sve je manje bilo robe, još manje radnika, kupaca onako.

U poratnim godinama “Patrija” je postala interesantna mnogima koji su je željeli za sebe.

 

Danas, robna kuća i dalje funkcioniše kao mjesto gdje građani Prijedora mogu pronaći raznovrsnu ponudu proizvoda, iako u novom ruhu i sa savremenijim pristupom kupovini.

Kompanija MG Mind preuzela je Patriju 2019. godine, a objekat je preuređen u moderan tržni centar. Uloženo je oko 10 miliona KM.

Patrija danas
Patrija danas

„Patrija“ ostaje važan dio kulturno-ekonomskog identiteta Prijedora, simbol tradicije trgovine i kontinuiranog razvoja grada. Njena istorija podsjeća na vrijeme kada su robne kuće bile centri društvenog života, dok današnji oblik odražava savremene potrebe i trendove u maloprodaji.

 

A.I., Prijedor24.com